زرافه

زرافه

نویسنده: مایکل الین

مترجم: زین‌العابدین آذرخش

برای تهیه این رمان تاریخی و جذاب به یکی از آدرس های زیر مراجعه کنید:

 

ایمیل نشر آفتاب

aftab.publication@gmail.com

 

سایت نشر آفتاب:

www.aftab.opersian.com

 

سایت  CreateSpace

https://www.createspace.com/7080741

 

سایت آمازون

https://www.amazon.com/dp/1545272816/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1491829449&sr=1-1&keywords=Azarakhsh

 

 

قیمت کتاب: 12 دلار

تعداد صفحه: 170

 

در این رمان تاریخی چه می‌گذرد؟

 

 

 

در اکتبر سال 1826، یک کشتی در مارسی لنگر انداخت که حامل اولین زرافه به فرانسه بود. زرافه هدیه‌ای ار طرف محمدعلی، نایب‌السطنه عثمانی مصر بود به چارلز دهم، پادشاه فرانسه.

زرافه سفر طولانی دوهزار مایلی در رود نیل برای رسیدن به اسکندریه را پشت سر گذاشته بود و در مدیترانه به خاطر گردن بلندش، در عرشه سوراخی تعبیه شد که بتواند در آنجا بی آن که خم شود، سر پا بایستد. در بهار 1827، پس از زمستانی بسیار سخت در مارسی، با طی مسیری به طول 550 مایل به قلب پاریس وارد شد. در بین راه با وقار بسیار، موجب شادی و لذت هزاران تماشاچی شد و افزون بر این، ده‌ها کارشناس علوم طبیعی و جانورشناسی توانستند در احوال این گونه از حیوانات به تحقیق بپردازند.

بدیهی است که ادای دین نایب‌السلطنه با انگیزه‌ی سیاسی بود: او در جنگ با یونان، فرماندهی ترک‌های عثمانی در جنگ استقلال را به عهده داشت و اکنون با این نیت به پادشاه فرانسه هدیه می‌فرستاد که آنها را متقاعد کند تا در انجام وظیفه‌ مانعش نشوند و به نفع یونان دخالت نکنند. اما، هدف نایب‌السلطنه به زودی به فراموشی سپرده می‌شود. زمانی که فرانسه به شدت علاقمند به زرافه‌‌ی بلند قامت و زیبا می‌شود، انگار دریچه‌ای برای تحول و گسترش علوم طبیعی، فرهنگ و روشنگری گشوده می‌شود.

در این رمان تاریخی زوال مصر، پاچه‌خواری ترک‌ها، فرصت‌طلبی اروپایی‌ها، بویژه فرانسوی‌های دوران ناپلئون به تصویر کشیده می‌شود. ماجرای سفر زرافه از ژرافای آفریقا به قلب پاریس سرشار است از وقایع به یادماندنی و شخصیت‌هایی مانند: “اتین جفری سنت هیلاری” دانشمند علوم حیوان‌شناسی، “برناردینو دروتی” سرکنسول فرانسه در مصر که شهره است به دزد آثار تاریخی و قبرهای مومیایی شده.

سفر شگفت‌انگیز و نامعمول زرافه از آفریقا به اروپا را مایکل الین با ظرافت بسیاری چنان در ده‌ها قصه‌ی دیگر می‌تند که مخاطب را چه بخواهد و چه نخواهد، به آموزش تاریخ سده‌ی نوزدهم وامی‌دارد.

ترجمه روان و زیبای «زین‌العابدین آذرخش» که پیش از این ده‌ها کتاب پر فروش تاریخی و ادبی را ویراستاری کرده است، ما فارسی زبان‌ها را با بخشی از تاریخ مصر، ترکیه، فرانسه و انگلیس آشنا می‌کند.

 

بخشی از کتاب‌هایی که «زین‌العابدین آذرخش» ویراستاری کرده است:

 

تاریخ ده‌هزار ساله ایران: از پیدایش آریاها تا انقراض پارتها

تاریخ ده‌هزار ساله ایران: از ساسانیان تا انقراض آل زیار

تاریخ ده‌هزار ساله ایران: از سلسله غزنویان تا انقراض صفویه

تاریخ ده‌هزار ساله ایران: از سلسله افشاریه تا انقراض قاجاریه

دیوان شعر باباطاهر

رباعیات مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مولوی

مسائل مرزی ایران و عراق و تاثیر آن در مناسبات دو کشور

نغمه مهر برگزیده‌ای از اشعار ….

فوریتهای پزشکی: کمکهای اولیه و بیماریها

تاریخ تمدن ایران / ویل دورانت

 

  • پدید آورنده :