نشر آفتاب منتشر کرد:

مجموعه شعر «تو کوچه‌های تهرون» شعرهایی برای ترانه

اکبر ذوالقرنین

اکبر ذوالقرنین در پیش‌گفتار کتاب از جمله گفته است:

«هر کلامی را که بتوان بر آن موسیقی گذارد، ترانه می‌شود، اما من از آن‌جا که ترانه شوربختانه به کالا تبدیل شده و به اجرا در آوردنِ آن مستلزم کنار آمدن با آهنگساز، خواننده و کمپانی‌های دلارپرست تولیدکننده شده است، هر شاعر یا ترانه نویسی توانایی، شوق و کشش چنین درگیر شدنی را ندارد. پس اگر «ترانه» را که می‌خواهد نوعی شعر قلمداد شود، به پهنه‌ی صفحات نشریات و جُنگ‌های ادبی برسانیم، امید این است که هم دوست­دارانِ شعر مرورشان کنند و هم این که اگر زمانی ذوقِ آهنگساز یا خوانند‌ه‌ی توانمندی را برانگیخت، امکان مترنم‌شدنش باشد.

من درباره‌ی نقش ترانه، سختی‌های به اجرا درآمدن، و به سرقت رفتن‌اش پس از چاپ، در پیش نوشتار مجموعه ترانه‌هایم «نان و ترانه» از انتشارات آرش در سال ۱۹۹۶ تا جایی که ممکن بوده نوشته‌ام. اینک می‌خواهم بر پیشانی این کتاب که منتخبی است از ترانه‌هایم از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵ یعنی چهل سال کار عاشقانه، مطالبی از برخی عزیزان اهل قلم و موسیقی را بیاورم تا نگاهی موشکافانه بر این پدیده‌ی مردمی تابانده باشم.

در هیچ یک از کتاب‌های نقد شعر – تا جایی که من خبر دارم – بجز کتاب نقد اسمعیل نوری علا «تئوری شعر» انتشارات غزال، بهار ۱۳۷۳، لندن، کلامی پیرامون موجودیت «ترانه» نیامده است. او در صفحه ۱۴۲، در ادامه‌ی «شعر تجسمی» چنین نوشته است: در عین حال دریغ است این فصل را پایان برم و از جریان ادبی‌ی جالب توجه دیگری که در اواخر دهه ۴۰ مطرح شد و مقبولیت بسیار یافت و از لحاظ گوهر و تکنیک بیان و تصویرسازی، با موج نو اصیل و شعر تجسمی همراهی‌ها و هم­شکلی‌های بسیار داشت یاد نکنیم.

این جریان از آنِ «ترانه سرایی»ی نوین ایران است. اگر چه بحث درباره وجوه فارق «ترانه» و شعر  از لحاظ فنی و نظری فرصتی دیگر می­طلبد.

از میانِ ده‌‌ها نامه، نقد و نظر، به آوردن سه نامه از عباس صفاری، اسفندیار منفردزاده و محمود فلکی و از میانِ نقد و نظرها به دو نوشتار از علی حصوری و مازیار اولیایی‌نیا بسنده می‌کنم و سر انجامِ سرنوشتِ ترانه را به زمان و عاشقان ترانه می‌سپارم.»

قیمت: 11 دلار آمریکا

برای تهیه این کتاب به یکی از آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

پست الکترونیکی نشر آفتاب

aftab.publication@gmail.com

سایت نشر افتاب

www.aftab.opersian.com

سایت آمازون

www.amazon.com

سایت CreateSpace

www.createspace.com/7261278

 

  • پدید آورنده :