ناسَراَاندازان

ماه‌دوران معیری نویسنده رمان است که قصه ی رنجی است که در چهار دهه بر مردم ایران تحمیل شده است. قصه ی اشک‌ها است و لبخندهایی که بر لب ماسیده اند. قصه ی ایستادگی زنان و مردانی است که وا ندادند و کسانی که تسلیم قدرت شدند تا نانشان در خورشت خون و شورابه چشم فرو کنند و ببلعند.
رمان «ناسَراَندازان» حکایت مبازره زنان است علیه حجاب اجباری که بدیهی ترین حقشان را نادیده میگیرد. داستان مبارزه حق است علیه ناحق. استقامت عدالت است در برابر بی عدالتی. سرگذشت چهل سال نابخردی حاکمان است علیه خردورزی مردم. داستان داغ است و درفش، زور است و ظلم، خنده است و اشک، فروپاشی است و استقامت.

بخشی از رمان:
کسی از سرنوشت همه‌ی آن‌ها خبردار نشد. ولی چند روز بعد در صف‌های شیر، نان، نفت و … شایعه‌یی شنیده شد – سه نفر از سر ندامت خودشان را از نرده‌های پل راه‌آهن حلق‌آویز کرده‌اند ‎ـ خیلی‌ها باور نکردند و گفتند «این حرف‌ها فریبکاری‌های تاریخ مصرف گذشته‌یی بیش نیست؛ تازگی هم ندارد؛ در طول تاریخ همواره سعی شده با جابه‌جایی کلمات، بار از روی دوش کلمه‌یی برداشته، و به دامن کلمه‌ی دیگری آویخته شود؛ تا حقیقت پنهان بماند.» این عده درباره‌ی حلق‌آویز شدن آن‌ها چیز دیگری گفتند. در این بین اما، راویان اخبار نقل کردند- که زیر عکس‌ تعد‌اد دیگری از آن‌ها، که در روزنامه‌ها و مجله‌های کثیرالانتشار چاپ شده است عجز و لابه‌های‌شان را خوانده‌اند و طلب مغفرتشان را دیده‌اند.-
چهره‌شناسانی نیز در روزنامه‌ها نوشتند -گریه‌ی آن‌ها واقعی و احساس ندامت‌شان جدی‌ست؛- و با اطمینان گفتند «ندامت در خطوط چهره‌ی آن‌ها هویداست. چون در تمام آن عکس‌ها، چشم‌ها نشان از گریه‌ی بسیار دارد. گریه‌یی که لابد در دل شب به درگاه باریتعالی به نیت طلب آمرزش سر داده‌اند.» آن‌ها موی کوتاه این نادمین را نشانه‌ی دیگری از فرصت هواخوریِ ذهن، برای دست‌یابی به حقیقت درست ‌دانستند و در پاسخ آن‌هایی که می‌گفتند «حقیقت‌، حقیقت است و درست و نادرست ندارد»؛ پاسخ ‌دادند «حقیقت آن نیست که نزد شماست؛ بلکه آن است که به وسیله‌ی کسانی که توانایی‌ نشان دادن راه راست را از کج راهه دارند بر شما نمایان می‌شود.»
در بین عکس‌ها، عکس چند زن چاپ شده بود؛ آن‌ها چنان خودشان را پوشانده بودند که شناسایی نشدند؛ اما گروهی از قلم به دستان با تغییر در ضرب‌المثل- بهشت زیر پای مادران است- نوشتند بهشت زیر پای دوشیز‌گان! است نه زنان. و با گذاشتن این (!) علامت به نوعی خواستند منظور خاصی را بیان کنند.
شایعه‌پراکنان نیز در صف‌های طویلی که اول برای رفع بحران اقتصادیِ پیش آمده تشکیل شده بودند اما کم‌کم به مکانی برای شایعه‌پراکنی و سرگرمی تبدیل شدند، زمزمه کردند «دخترانی بی‌سیرت شده و زنده، زنده در گورهای جمعی دفن شده‌اند»

قیمت کتاب 17 دلار است و با مراجعه به یکی از آدرسهای زیر میتوانید آن را تهیه کنید:
کسانی که در ایران زندگی می کنند می توانند برای دریافت نسخه محافظت شده پی دی اف کتاب مبلغ ده هزار تومان به یکی از انجمن های مردم نهاد واریز و عکس یا اسکن فاکتور پرداختی را برای نشر آفتاب ارسال کنند تا نسخه الکترونیکی کتاب برای شان فرستاده شود.
پست الکترونیکی نشر آفتاب:
aftab.publication@gmail.com
سایت نشر آفتاب
http://aftab.opersian.com/
سایت آمازون
https://www.amazon.com/dp/1983980951/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1516312764&sr=8-1&keywords=Mahdoran+Moayyerri

  • پدید آورنده :