سایه باد، سکوت باران

سایه باد، سکوت باران
مجموعه 15 گفتگو با نویسندگان جهان
برگردان: عباس شکری

کتاب «سایه باد، سکوت باران» ترجمه گفتگوهای عباس شکری و دیگر روزنامه نگاران است با 15 نویسنده جهان که هر یک پرده از چگونگی کار نویسندگی شان بر میدارند. این مجموعه سومین کتاب از سه گانه‌ای است که پیش از این دو کتاب؛ “جادوی کلام” (برگردان سخنرانی 26 نویسنده برندهی جایزه نوبل ادبیات) و “دال و مدلول” (گفتگو با 12 نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات) از آن منتشر شده است.
خواندن این سه کتاب برای همه کسانی که دل در گرو ادبیات امروز و دیروز دارند، لازم است تا با تکنیک هایی که نویسندگان معروف جهان برای نوشتن در نظر میگیرند و چگونگی انتخاب عنوان کتاب و شروع نخستین جمله کتاب، آشنا شوند. در این کتاب با حرفهایی آشنا می شویم که کمتر شنیده شده است. با نوسیندگانی آشنا میشویم که هنوز کسی مگر یک نام که مستعار است، حتا جنسیت او را نمیداند.
در این کتاب آگاه می شویم که نویسنده فرایند نوشتن رمان یا داستان را چگونه از سر می گذراند. بیشتر ما رمان می خوانیم اما از چگونگی فرایند شکل گیری رمان خبر نداریم.
در پیشگفتار کتاب، مترجم به چرایی ترجمه و نقد ترجمه پرداخته است که خود حدیث دیگری است از چگونگی تکنیک ترجمه.
در کتاب «سایه باد، سکوت باران» گفتگو با نویسندگان زیر را خواهید خواند. گمانه زنی میشود که برخی از نویسندگان این کتاب، برندگان جایزه ی نوبل ادبیات سال های پیش رو باشند.

چرایی ترجمه و نقدترجمه / عباس شکری
جای پای شن زار / اسماعیل بی یه
شعر چونان شکلی از شناخت / هله ماریا بیرکان
با سنگ نقاشی هایم شعر می گویم / ریتوا لووکانن
کامیابی نویسنده پنهان / آلنا فورانته
لیست ها را دوست داریم چون… / آمبرتو اکو
عشق، زوال، پیری / ایزابل آلنده
نوشتن را زندگی میدانم / پائولا مک لین
خودانگیختگی و شگفتی های نوشتن / خالد حسینی
تقدیر مطلوب / سولماز شریف
شعر همه چیز است و هیچ چیز / مرام المصری
گم شده و پیدا شده / مریلین سام رز رابینسون
اندوه تجربه رنج آور فرد است / یان مارتل
وجدانم خراشی بزرگ برداشته / سو مونک کید
شوق گرفتن دستان زن مرده / سارا استریدبرگ
هزارتوی گذشته / هیلاری مری منتل

یان مارتل در پاسخ پرسشی که روزگار ما را تحت تاثیر قرار داده است و گاه اشک بر گونه و گاه لبخند بر لب می نشاند می گوید:
پرسش:
در شرایط عصر حاضر که همراه شده است با: تغییرات جهانی آب و هوا، فقر بسیار، جنگ و رکود اقتصادی، آیا درست است که نویسنده هنوز هم با تخیل سر و کار داشته باشد و داستان‌سرایی کند؟ چرا؟
پاسخ:
بسیاری از ما دوست دارند که عصر حاضر را دوره‌ی آخرالزمان بدانند. چرا؟ تخیل پناهگاه محکمی برای مردم اروپای شرقی در دهه‌ی 1930 بود، در جریان جنگ جهانی اول هم. بدون تخیل روزگار در قصاب‌خانه‌ای می‌گذرد که سلاخ‌ها مدیریت آن را بر عهده دارند. دوران طاعون در اروپا را به یاد بیاورید که یک‌سوم مردم جان باختند و هر جای این کره‌خاکی که با سلطه‌ی استعمار اداره شده است را؛ مردم با تخیل روزهای پلشت بردگی و تاریکی مرگ را برتافته‌اند. جهان مدام به پایان می‌رسد و هر بار هم قصه‌گویی بار سنگین شاهد را بردوش می‌کشد. اگر چنین نباشد، دنیا به آخر نمی‌رسد که بدتر از این است که شاهدیم: به سادگی می‌شود شاهد نابودی جهان بود. مکان و زمانی که در هیچ قصه و داستانی از آن یاد نشده، به سادگی از ذهن انسان پاک و فراموش شده‌اند. بنابراین، آری، قصه و قصه‌گو هنوز هم باید وجود داشته باشند تا زشتی‌ها و نیکی‌های روزگار را به نسل فردا منتقل کنند.

شناسنامه کتاب
نام کتاب: سایه باد، سکوت باران
نوع ادبی: گفتگو
مترجم: عباس شکری
نوبت چاپ: چاپ اول / 2018 – 1396
صفحه‌آرایی: مهتاب محمدی
طرح روی جلد: هادی زندیه
اجرای طرح جلد: نادیا ویشنوسکا
ناشر: نشر آفتاب
شابک: 1986316590-978

برای تهیه کتاب که 226 صفحه است و بهای آن 15 دلار آمریکا، می توانید به سایت آمازون مراجعه کنید یا با ارسال یک ایمیل به نشر آفتاب، کتاب را درخواست کنید.

پست الکترونیکی نشر آفتاب
aftab.publication@gmail.com
نشانی سایت نشر آفتاب
http://aftab.opersian.com/
نشانی سایت آمازون
https://www.amazon.com/dp/1986316599/ref=sr_1_1…

  • پدید آورنده :